سئو یا گوگل ادوردز!

سئو یا گوگل ادوردز!

بازاریابی در موتورهای جستجو  (Search Engine Marketing) که به اختصار به آن SEM گفته می شود نیازمند تخصص و تجربه ی کافی در این زمینه می باشد و با توجه به اینکه بسیاری از صاحبان مشاغل و سایت ها نسبت به  این مبحث اطلاعات کافی ندارند و امکان جذب یک متخصص در این حوزه را در سازمان خود نیز ندارند ، بنابراین این مورد را به افراد یا شرکت هایی که در حوزه SEM تخصص دارند برون سپاری می کنند که در این صورت نیز می بایست آشنایی حداقلی در رابطه با این موضوع را داشته باشند. با توجه به اینکه موتور جستجوی گوگل در کشور بسیار مورد استفاده قرار میگیرد ، در این مقاله مبحث SEM را در مورد این موتور جستجو توضیح داده ایم اما روال کلی برای دیگر موتورهای جستجو نیز مانند همین مورد است.

در زمینه بازاریابی در موتورهای جستجو ۲ گزینه برای انتخاب وجود دارد که با توجه به سیاست های جذب مشتری، B2B یا B2C بودن مدل کاری شما، نوع خدمات یا محصولاتی که ارائه می دهید ، می توانید یکی و یا هر دوی آن ها را انتخاب نمایید :

۱ – بهینه سازی سایت برای موتورهای جستجو (SEO)

۲ – تبلیغ در موتورهای جستجو به صورت پرداخت به ازای هزینه کلیک (PPC)

بهینه سازی سایت برای موتورهای جستجو (SEO) :

بهینه سازی سایت برای موتورهای جستجو (SEO) :

زمانی که شما فرد یا شرکتی را برای این مبحث استخدام کنید ، در واقع وظایفی را به آنها سپرده اید که در قبال آن می بایست رنک سایت شما را در جستجوی گوگل به ازای سرچ کلمه های کلیدی مختلف بهبود بخشند و یا به عبارت دیگر تعداد بازدیدکننده واقعی سایت شما را افزایش دهند.

موتورهای جستجو مانند گوگل متد و الگوریتم های خاص خود را در زمینه بهینه بودن یک سایت دارند که در صورت رعایت این موارد ، سایت شما در رتبه های بالای جستجوی گوگل نمایش داده می شود و در نتیجه آن تعداد بازدید سایت شما افزایش خواهد یافت. ربات های گوگل دائمأ سایت ها را مورد بررسی قرار می دهند و طی این بررسی به هر سایت رتبه خاصی را داده و با توجه به این رتبه ، مشخص می شود که سایت شما در کدام یک از لینک های صفحه جستجو به ازای جستجوی یک کلیدواژه خاص نمایش داده شود.

تاکتیک های بهینه سازی :

بهترین راه برای بهبود رتبه ارگانیک یک سایت رعایت دقیق موارد مدنظر گوگل است. در واقع هدف گوگل از رتبه بندی و بررسی بهینه بودن سایت ها ، نمایش صحیح و معتبر در قبال سرچ کاربران ( و به نوعی افزایش اعتبار خود در میان کاربران) است. برای رسیدن به این هدف باید سایت شما عمومأ این موارد را رعایت کند : دارای رابط کاربری مناسب و شفافی باشد ، میان مطالب آن ارتباط و پیوستگی وجود داشته باشد و در نهایت ارزش و اعتبار سایت و کسب و کار شما از دید کاربران بالا باشد.

مبحث سئو برای هر کسب و کار روش های متفاوتی دارد. یکی از مهمترین موارد آن زیرساخت سایت است. به عبارت دیگر هر سایت باید قواعد کلیدواژه را رعایت کند تا ربات های گوگل بتوانند کلیدواژه ها را راحت تر بررسی و جستجو کنند، اصولأ رعایت این موارد یکی از اصلی ترین مباحث سئو است.

استراتژی بعدی، نوشتن مطالب مرتبط و تولید محتواست. رتبه و بهینه بودن یک سایت دائمأ توسط ربات های گوگل بررسی می شود بنابراین به طور مداوم می بایست سایت خود را بروزرسانی کنید ، پست ها و مطالب جدید قرار دهید ، صفحات مختلف و مرتبط ایجاد کنید و خصوصأ از سایت های معتبر بک لینک دریافت کنید.

به این نکته نیز دقت کنید که الگوریتم های موجود در بحث سئو به طور مداوم توسط گوگل تغییر می کند و به نوعی بهینه و آپدیت می شوند. در واقع موضوع سئو جزء مواردیست که جهت پیشرفت از طریق آن می بایست همواره اطلاعات خود در این زمینه را به روز کنید و با توجه به تغییر 

الگوریتم ها و قواعد گوگل در فواصل زمانی خاص ، باید هزینه های زیادی را برای بهینه بودن مداوم سایت پرداخت نمایید تا دائمأ در صدر نتایج جستجو قرار گیرید. بنابراین جهت دریافت بازخورد مناسب تر بهتر است با افراد یا شرکت های معتبر و متخصص در این زمینه همکاری کنید.

رعایت قواعد سئو و دریافت بازخورد از آن پروسه زمانبری است (عمومأ بین ۳ تا ۱۲ ماه ) و همین موضوع سبب افزایش هزینه های پرداختی شما خواهد شد اما مسلمأ بهینه بودن سایت بر روی کسب درامد شما تأثیر بسزایی خواهد داشت و قرارگیری سایت در رتبه های بالای نتایج جستجوی گوگل سبب افزایش اعتبار شما در دید کاربران خواهد شد. اما در برخی از موارد برخی از کسب و کارها با توجه به حوزه کاری و سیاست جذب مشتری خود ، زمان لازم برای پرداختن به مبحث سئو را ندارند و صرف این زمان سبب می شود بیشترین ضرر را متحمل شوند.

در برخی از موارد و به صورت بسیار نادر ممکن است سایت شما به صورت عادی و بدون استفاده از متخصص سئو در صدر نتایج جستجو قرار گیرد که این مورد به حوزه کاری شما بستگی دارد. در این صورت نیز شما برای تثبیت و حفظ جایگاه خود نیز به یک متخصص در زمینه سئو نیاز دارید، و در غیر این صورت این جایگاه برای شما پایدار نخواهد بود.

گوگل ادوردز (پرداخت به ازای هزینه کلیک)

گوگل ادوردز (پرداخت به ازای هزینه کلیک)

روش دیگری که برای قرار گیری سایت در نتایج ابتدایی یک جستجو در گوگل وجود دارد استفاده از تبلیغ در گوگل (گوگل ادوردز) است. برای برخی از کسب و کارهای نوپا و کوچک ممکن است رقابت از طریق سئو با رقبای بزرگ خود فرایند بسیار زمانبر ، سخت و پرهزینه ای باشد و در نهایت نیز به هدف دلخواه آن ها ختم نشود. راه پیشنهادی گوگل به این کسب و کارها راه اندازی کمپین های تبلیغ در گوگل است.

در این سیستم بازاریابی از طریق موتورهای جستجو ، شما کلید واژه هایی را برای تبلیغ خود انتخاب کنید که کاربران با جستجوی آن ها ، تبلیغ و سایت شما را مشاهده می کنند و در صورت کلیک کاربر بر روی سایت شما ، هزینه ای به عنوان هزینه کلیک از اعتبار پرداختی شما کسر می شود.هزینه کلیک ها توسط سیستم رقابتی موجود بر روی هر کلمه مشخص می شود و در نهایت مواردی مانند کیفیت سایت ، رقابت موجود در حوزه کاری شما و موقعیت نمایشی تبلیغ شما میزان هزینه نهایی کسرشده را مشخص می کند. ابزارهای متعدد و پیشرفته ای برای تعیین هزینه کلیک شما در این سیستم وجود دارد که شما با توجه به سیاست تبلیغی خود یکی از آنها را می توانید انتخاب کنید. یکی دیگر از موارد موجود در این سیستم ، امکان تعیین نرخ بازخورد تبلیغ است. نرخ بازخورد تبلیغ به معنای بررسی میزان بودجه صرف شده برای تبلیغ و درآمد حاصله به ازای مشتری جذب شده از طریق آن است.

قابلیت دیگری که در گوگل ادوردز وجود دارد امکان تعیین نوع نمایش تبلیغ است. به عبارت دیگر می توانید تبلیغ خود را به صورت متنی ، بنری و یا ویدئویی نمایش دهید. با استفاده از تبلیغات بنری یا ویدئویی گوگل ادوردز می توانید محصولات و خدمات خود را در فرمت عکس و یا ویدئو نمایش دهید که با توجه به حوزه کاری شما ، این مورد می تواند بسیار تأثیرگذار و سودمند باشد.

همانند مبحث سئو ، در این مورد نیز نیاز به دانش فنی و رعایت قواعد و استراتژی خاص جهت دریافت بازخورد مناسب از آن دارید و در صورت رعایت مناسب این قواعد ، هزینه های پرداختی شما برای هر کلیک کاربر کاهش خواهد یافت و بر روی بهبود بازخورد دریافتی تبلیغ شما نیز اثرگذار خواهد بود.

برخلاف سئو ، راه اندازی تبلیغ کلیکی در گوگل ادوردز و حصول نتیجه در آن بسیار سریع است. از این طریق در سریعترین زمان ممکن می توانید در صدر نتایج جستجوی گوگل نمایش داده شوید و به محض اینکه کمپین تبلیغاتی شما در گوگل ادوردز فعال شود ، تبلیغ شما نمایش داده می شود. هزینه پرداختی شما در این روش تنها به ازای کلیک کاربر بر روی تبلیغ شما است. به عبارت دیگر تنها زمانی از شما هزینه کسر می شود که کاربر کلیدواژه شما را جستجو کرده ، تبلیغ شما را مشاهده و بر روی آن کلیک کند. اما موضوع دیگری که حائز اهمیت است ، انتخاب کلیدواژه های مناسب است. در این سیستم تبلیغاتی ، کلیدواژه ها نقش تعیین کننده ای در نوع کاربرانی که تبلیغ شما را مشاهده می کنند را داراست، بنابراین در انتخاب بهترین کلیدواژه ها باید نهایت دقت را بخرج دهید.

سئو یا گوگل ادوردز؟

سئو یا گوگل ادوردز؟

همانگونه که بیان شد ، هر کدام از این روش ها دارای ویژگی های خاصی هستند که با توجه به این موارد می توانید به انتخاب بهترین استراتژی برای بازاریابی کسب و کار خود از طریق موتورهای جستجو بپردازید. در مورد کسب و کارهای کوچکی که شناخته شده نیستند ، گوگل ادوردز یک راه بسیار سریع برای قرارگیری در بهترین رتبه های گوگل است اما دریافت بازخورد مناسب از آن و کاهش هزینه کلیک ها نیازمند این است که سایت شما حداقل موارد لازم برای بهینه بودن را رعایت کرده باشد.

به طور کلی در میان متخصصین حوزه SEM ، گوگل ادوردز روشی برای فروش امروز و سئو روشی برای فروش فردا شناخته می شود.

 

این مطلب را به اشتراک بگذارید

Share on telegram
Share on whatsapp
Share on email
Share on print
Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Close Menu
×

Cart