عوامل تعیین کننده میزان هزینه کلیک

عوامل تعیین کننده میزان هزینه کلیک

در صورتیکه قصد دارید کسب و کار خود را در گوگل تبلیغ کرده و از این طریق آن را گسترش دهید ، حتماً برای شما این سوال پیش آمده است که هزینه کلیک ها را چه عواملی تعیین می کند و چه عواملی بر روی کاهش یا افزایش آن تأثیرگذار است؟! در این مقاله ، این عوامل را برای شما شرح داده ایم :

 • استراتژی انتخابی و هزینه کلیک ست شده برای هر کلید واژه :

 • در صورتیکه قصد دارید کسب و کار خود را در گوگل تبلیغ کرده و از این طریق آن را گسترش دهید ، حتماً برای شما این سوال پیش آمده است که هزینه کلیک ها را چه عواملی تعیین می کند و چه عواملی بر روی کاهش یا افزایش آن تأثیرگذار است؟! در این مقاله ، این عوامل را برای شما شرح داده ایم : استراتژی انتخابی و هزینه کلیک ست شده برای هر کلید واژه :
 • این مورد در واقع اصلی ترین عامل تعیین میزان هزینه کلیک تبلیغ شما می باشد ، به عنوان مثال در صورتی که هزینه کلیک خود را بر روی ۱ دلار ست کرده باشید و استراتژی آن را بر روی هزینه کلیک دستی (Manual) قرار داده باشید ، در واقع ماکزیمم هزینه کلیکی که از تبلیغ شما کسر خواهد شد را مشخص کرده اید. این هزینه کلیک ، اعتباریست که شما در مقایسه با دیگر رقبا به تبلیغ خود داده اید. لازم به ذکر است که در رابطه با مقرون به صرفه بودن هزینه کلیک ست شده دقت لازم را داشته باشید و همچنین از افزایش بیش از حد معمول آن خودداری نماییید.
  • نمره کیفیت (Quality Score) به ازای هر کلیدواژه :

  • این مورد در واقع اصلی ترین عامل تعیین میزان هزینه کلیک تبلیغ شما می باشد ، به عنوان مثال در صورتی که هزینه کلیک خود را بر روی 1 دلار ست کرده باشید و استراتژی آن را بر روی هزینه کلیک دستی (Manual) قرار داده باشید ، در واقع ماکزیمم هزینه کلیکی که از تبلیغ شما کسر خواهد شد را مشخص کرده اید. این هزینه کلیک ، اعتباریست که شما در مقایسه با دیگر رقبا به تبلیغ خود داده اید. لازم به ذکر است که در رابطه با مقرون به صرفه بودن هزینه کلیک ست شده دقت لازم را داشته باشید و همچنین از افزایش بیش از حد معمول آن خودداری نماییید. نمره کیفیت (Quality Score) به ازای هر کلیدواژه :
  • یکی از مواردی که تبلیغ در گوگل را نسبت به دیگر رقبای خود متمایز کرده است ، کامل بودن ابزارهای موجود در آن است. به عنوان مثال در تبلیغ در گوگل تنها ست کردن هزینه کلیک بیشتر (پرداخت هزینه  بیشتر) در نمایش پایدار تبلیغ مؤثر نیست و شما می توانید بر روی موارد فنی سایت خود و نمره کیفیت آن کار کرده و هزینه کلیک خود را نسبت به رقبا کاهش دهید. نمره کیفیت (Quality Score) دومین فاکتور تأثیرگذار در نمایش تبلیغ و کاهش هزینه کلیک ها می باشد. افزایش نمره کیفیت هر تبلیغ و بالا بودن آن نسبت به دیگر رقبا ، سبب نمایش یک تبلیغ به صورت پایدارتر در جستجوهای اول گوگل ، کاهش هزینه کلیک و در نتیجه بهینه تر بودن تبلیغ در گوگل خواهد شد. نمره کیفیت هر تبلیغ شامل نمره ای است که گوگل پس از بررسی تبلیغ به ازای هر کلیدواژه به آن اختصاص می دهد و نمره ای مابین ۱ تا ۱۰ می باشد. نمره کیفیت ۱۰  بیانگر کیفیت بالای سایت و نمره کیفیت ۱ بیانگر کیفیت بسیار ضعیف سایت خواهد بود. به هر میزان که نمره کیفیت تبلیغی به عدد ۱۰ نزدیک باشد ، هزینه کلیک آن نسبت به رقبا کاهش خواهد یافت. از عوامل تأثیرگذار بر روی افزایش نمره کیفیت می توان به موارد ذیل اشاره کرد:
   •   مرتبط بودن کلمه کلیدی با محتوای سایت :

   • مرتبط بودن کلمه کلیدی با محتوای سایت :
   • به هر میزان که گوگل مقدار این ارتباط را بالا تشخیص دهد ، نمره کیفیت افزایش خواهد یافت. منظور از مرتبط بودن کلمه کلیدی این است که شما کلماتی را انتخاب کنید که مرتبط با محتوای سایت شما می باشد و از انتخاب کلیدواژه هایی که به هیچ وجه در سایت شما به کار نرفته است خودداری کنید. پیشنهاد می شود حتماً کلمات کلیدی خود را به صورت متن و بصورت  boldدر صفحات مختلف سایت و در متن های مختلف استفاده کنید.
   •  استفاده از کلیدواژه ها در متن تبلیغ : رعایت این مورد سبب خواهد شد فاکتور ارتباط متن تبلیغ با کلیدواژه ها افزایش یافته و در نتیجه نمره کیفیت نیز افزایش یابد.–  سرعت بالای سایت : درصورتیکه سرعت بارگیری سایت شما بالا و مناسب باشد ، نمره کیفیت تبلیغ شما افزایش خواهد یافت.– ریسپانسیو بودن سایت : در صورتیکه قالب سایت mobile friendly باشد ، در افزایش نمره کیفیت مؤثر خواهد بود.

     متاتگ ها: استفاده از کلیدواژه ها در تگ های مختلف سایت مخصوصأ در دو تگ meta keyborad و meta description

     نسبت کلیک به نمایش تبلیغ (CTR) : به هر میزان که تعداد کاربرانی که تبلیغ شما را مشاهده و بر روی آن کلیک کرده اند افزایش یابد ، نمره کیفیت تبلیغ شما افزایش یافته و در نتیجه هزینه کلیک شما کاهش خواهد یافت. درواقع افزایش این نسبت و نزدیک بودن آن به عدد ۱۰۰% ، بیانگر اعتبار بالای تبلیغ شما از دید گوگل می باشد. به عنوان مثال در صورتیکه ۱۰ کاربر کلیدواژه شما را سرچ کرده و تنها ۵ نفر از آنها بر روی تبلیغ شما کلیک کنند ، نسبت CTR تبلیغ شما به ازای آن کلیدواژه ۵۰% خواهد بود. جهت افزایش این نسبت پیشنهاد می شود از متن تبلیغی استفاده کنید که کاربر را تشویق کند بر روی تبلیغ شما کلیک کند.

   • فاکتور میانگین جایگاه نمایش تبلیغ (Avg Ad Position) : با توجه به اینکه در هر صفحه از جستجوی گوگل ، ۸ موقعیت برای نمایش تبلیغات توسط گوگل تعبیه شده است ( ۴ لینک بالا و ۴ لینک پایین صفحه) ، به هر میزان که این عدد به عدد یک نزدیکتر باشد ، بیانگر پایداری نمایش تبلیغ شما در لینک های بالاتر خواهد بود. به عنوان مثال درصورتیکه این عدد ۱.۳ باشد ، به این معنی است که تبلیغ شما بین لینک های ۱ و ۲ صفحه اول و بیشتر در لینک اول نمایش داده شده است. به هر میزان که این عدد مقدار کمتری باشد ، در واقع مقدار CTR تبلیغ افزایش یافته و بیانگر نمره کیفیت بالای تبلیغ شما خواهد بود.
   • – تاریخچه سایت : در صورتیکه سایت شما به صورت اورگانیک رنک مناسبی در مورد یک کلیدواژه داشته باشد و کاربران در سرچ های عادی آن کلیدواژه نیز سایت شما را مشاهده کرده باشند ، سبب افزایش نمره کیفیت خواهد شد.
   • رقابت :

   • رقابت :
   • وجود رقابت بر روی یک کلیدواژه و میزان این رقابت بر روی هزینه کلیک شما تأثیرگذار خواهد بود. در واقع هزینه ای که توسط رقبای شما برای آن کلیدواژه ست شده است بر روی هزینه کلیک و موقعیت نمایش تبلیغ شما بسیار اثرگذار است. به عبارت دیگر هزینه های ست شده چند رقیب به عنوان یک فاکتور مؤثر سبب نمایش پایدارتر یک تبلیغ در لینک های بالاتر نسبت به دیگر رقبا خواهد شد. به عنوان مثال در رابطه با ۲ رقیب با نمره کیفیت های برابر ، تبلیغی نمایشش پایدارتر خواهد بود که هزینه کلیک بیشتری برای کلیدواژه خود ست کرده باشد. این رقابت در رابطه با تبلیغات فصلی مانند تبلیغ تورهای مسافرتی در ایام تعطیل بسیار مشهود است.توجه داشته باشید که روال کاری گوگل بدین صورت است که هر تبلیغ را به مرور و در بازه های زمانی مختلف مورد بازبینی قرار می دهد و نمره کیفیت و هزینه کلیک تبلیغ شما ممکن است در بازه های مختلف متغیر باشد ، بنابراین پیشنهاد می شود دائمأ جهت افزایش نمره کیفیت تبلیغ خود و درنتیجه کاهش هزینه ها ، سایت و تبلیغ خود را بروز کرده و موارد مذکور را جهت بهینه سازی های مداوم مدنظر قرار دهید و مطمئن باشید در صورت رعایت این موارد بهترین بازخورد را از تبلیغ در گوگل کسب خواهید کرد.

این مطلب را به اشتراک بگذارید

Share on telegram
Share on whatsapp
Share on email
Share on print
Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Close Menu
×

Cart