جایگاه نمایش تبلیغ در گوگل و دلایل اهمیت آن

برچسب ها جایگاه نمایش تبلیغ در گوگل و دلایل اهمیت آن

ایگاه نمایش تبلیغ در بازاریابی کلیکی می تواند تاثیر زیادی بر نتایج کمپین های شما داشته باشد. برای محاسبه آن یک فرآیند نسبتأ ساده وجود دارد، با این حال روش های بسیار زیادی برای بهبود و ارتقای آن وجود دارد.

در این مقاله به شرح جایگاه نمایش تبلیغ و همچنین روش هایی برای بهبود آن می پردازیم.

جایگاه نمایش تبلیغ چیست؟

جایگاه نمایش تبلیغ به جایگاهی در صفحه ی نتایج موتورهای جستجو اشاره دارد که در آن تبلیغات شما در کنار سایر تبلیغات در صفحه به نمایش در می آید.

این مورد که به صورت رتبه آگهی یا Ad Rank نیز شناخته شده است با فرمول زیر تعریف می شود:

جایگاه نمایش تبلیغ = حداکثر هزینه کلیک * نمره کیفیت * تاثیر افزونه ها

سیستم های تبلیغاتی همچون ادوردز و یا بینگ که  نمایش تبلیغ با پرداخت هزینه ی آن انجام می شود همانند یک مزایده عمل می کنند، این بدان معناست که هر بار که کاربری جستجو انجام  بدهد جایگاه نمایش تبلیغات شما ممکن است تغییر کند. با این حال، بهینه سازی تبلیغ بسیار مهم است و از آن طریق می توانید تبلیغات را به طور مداوم در یک جایگاه به صورت پایدارتر در موتور های جستجو به نمایش در بیاورید

نمره کیفیت در گوگل ادوردز (Quality Score)

برای تبلیغ کنندگان در گوگل ادوردز، مهمترین شاخص در تعیین جایگاه نمایش تبلیغات، نمره کیفیت تبلیغ می باشد. همانطور که از نام آن مشخص است، نمره کیفیت نشانگر کیفیت کلی تبلیغات شما می باشد. افزایش نمره کیفیت، سبب نمایش تبلیغ در جایگاه بالاتری می شود. تبلیغات با جایگاه بهتر احتمالا برای جستجوگران مناسب تر و مفیدتر هستند و به همین ترتیب احتمال بیشتری برای دستیابی به هدف تبلیغات را دارا می باشند.

اگر چه روش دقیق گوگل برای محاسبه نمره کیفیت حاصل یک الگوریتم سری می باشد، اما تجربه نشان داده است که گوگل برای محاسبه نمره کیفیت از فرمول تقریبی زیر استفاده می کند:

نمره کیفیت = تجربه کاربر + ارتباط کلیدواژه ، متن تبلیغ و لندینگ پیج

اگر چه روش دقیق گوگل برای محاسبه نمره کیفیت حاصل یک الگوریتم سری می باشد، اما تجربه نشان داده است که گوگل برای محاسبه نمره کیفیت از فرمول تقریبی زیر استفاده می کند: نمره کیفیت = تجربه کاربر + ارتباط کلیدواژه ، متن تبلیغ و لندینگ پیج

ارتباط تبلیغات شما با جستجوی کاربر از طریق عوامل زیر ارزیابی می شود:

 • نسبت کلیک به نمایش (CTR)
 • گروه بندی کلیدواژه های مرتبط
 • بهینه سازی صفحه ی فرود
 • ارتباط متون تبلیغ
 • تاریخچه و عملکرد کلی ادوردز
 • نمره کیفیت موضوع پیچیده ای است، اما در حال حاضر  باید بدانید که هرچه تبلیغات شما بهینه تر باشد ، کلیدواژه های تبلیغ  نمره کیفیت بالاتری خواهد داشت و نمره کیفیت بالاتر کلیدواژه ها، جایگاه نمایش تبلیغ بهتر و بالاتری را خواهد داشت.

  در شکل زیر، می بینید که تبلیغ کنندگان می تواند با افزایش نمره کیفیت کلیدواژه ها، جایگاه نمایش تبلیغ را  بالاتر برده که در واقع سبب کاهش هزینه های تبلیغی برای تبلیغ کنندگان خواهد داشت.

 • نمره کیفیت موضوع پیچیده ای است، اما در حال حاضر باید بدانید که هرچه تبلیغات شما بهینه تر باشد ، کلیدواژه های تبلیغ نمره کیفیت بالاتری خواهد داشت و نمره کیفیت بالاتر کلیدواژه ها، جایگاه نمایش تبلیغ بهتر و بالاتری را خواهد داشت. در شکل زیر، می بینید که تبلیغ کنندگان می تواند با افزایش نمره کیفیت کلیدواژه ها، جایگاه نمایش تبلیغ را بالاتر برده که در واقع سبب کاهش هزینه های تبلیغی برای تبلیغ کنندگان خواهد داشت.
 • جایگاه نمایش تبلیغ و رتبه ی تبلیغ Ad rank)

  همانگون که بیان شد، جایگاه نمایش تبلیغ به عنوان رتبه ی تبلیغ نیز شناخته می شود. رتبه آگهی اساسا از یک فرمول پیروی میکند :

  رتبه تبلیغ = نمره کیفیت * حداکثر هزینه ی کلیک

  شایان ذکر است هر چه رتبه ی تبلیغ بالاتر باشد سبب می شود تبلیغ در جایگاه بالاتری به نمایش در بیاید که این امر غالبا سبب افزایش درصد کلیک بر نمایش (CTR) نیز می شود. همچنین درصد بالای CTR به نوبه ی خود بر نمره ی کیفیت کلیدواژه ها تاثیر به سزایی دارد. با این حال باید به تاثیر نمره ی کفیت در جایگاه نمایش تبلیغ توجه داشت، این بدان معناست که نمره ی کیفیت تبلیغ افزایش نخواهد یافت مگر اینکه درصد CTR تبلیغ شما با درصد CTR مورد انتظار  در جایگاه بالاتر یکسان باشد. گفتنی است برای جایگاه نمایش بالاتر مجبور به افزایش هزینه کلیک هستید اما این بدان معنا نیست که با افزایش هزینه کلیک ها می توایند نمره ی  کیفیت آن کلیدواژه را افزایش دهید.

این مطلب را به اشتراک بگذارید

Share on telegram
Share on whatsapp
Share on email
Share on print
Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Close Menu
×

Cart