پلتفرم ابری گوگل چیست؟

متاسفانه مقاله ویکیپدیا راجع به پلتفرم ابری گوگل یه افتضاح به تمام عیاره و در حالی که مقالات اصلی خیلی خوبن، گرد و غبار بازاریابی که روشون نشسته عذابم میده! 

به عنوان بخشی از معرفی مجدد پلتفرم ابری گوگل توسط خودم، یه خلاصه بی طرفانه درباره GCP ( پلتفرم ابری گوگل) به عنوان رفرنس برای خودم نوشتم. علاقه ای ندارم که مقاله ویکیپدیا رو ویرایش کنم ولی میتونم متنی رو که خودم نوشتم باهاتون به اشتراک بزارم.

پلتفرم ابری گوگل

پلتفرم ابری گوگل (GCP)  مجموعه ای از منابع پردازشی گوگل است که از طریق خدمات ابری گوگل به عنوان خدمات ابری عمومی در اختیار شما گذاشته میشود. 

منابع GCP شامل زیرساختهای فیزیکی سخت افزاری __ کامپیوترها، هاردهای معمولی، هاردهای SSD ، و تجهیزات شبکه__ داخل مراکز داده توزیع شده جهانی گوگل است که تمام اجزا به صورت سفارشی مشابه الگوهایی که در Open Computer Project است طراحی شده اند.

این سخت افزار در فرم منابع مجازی سازی شده مانند ماشین های مجازی (VMs) در دسترس است و به عنوان جایگزینی برای مشتریان، به جای ساختن زیرساختهای فیزیکی و نگهداری از آن مورد استفاده قرار میگیرد.

به عنوان یک سرویس ابری عمومی، محصولات نرم افزاری و سخت افزاری به عنوان خدمات مجتمعی ارائه میشوند که دسترسی به منابع زیر ساخت را فراهم می آورند. GCP بیشتر از ۵۰ سرویس ارائه میدهد که شامل سرویس زیرساخت (IaaS) ، سرویس پلتفرم (PaaSو سرویس (SaaSدر گروه های پردازش، ذخیره سازی و مرکز داده ، نتورکینگ، کلان داده، یادگیری ماشین، هویت و امنیت، و ابزارهای مدیریت و توسعه میباشد.

این خدمات میتوانند به صورت مستقل یا ترکیبی، برای توسعه دهندگان یا متخصصان IT استفاده شوند که با آن زیر ساخت بر پایه ابر شخصی خودشان را توسعه دهند. 

GCP روی همان زیرساخت سخت افزاری که که گوگل برای کاربران نهایی سرویس هایی مثل جستجو و یوتیوب استفاده میکند میزبانی میشود.

معماری خدمات منطقه ای

هرکدام از خدمات و منابع پلتفرم ابری گوگل میتواند ناحیه ای ، منطقه ای یا در بین چند منطقه توسط گوگل مدیریت شود.

ناحیه، یعنی جایی که یک منبع درون یک منطقه گسترش می یابد. برای جلوگیری از گسترش قطعی بین آنها ، نواحی از یکدیگر جدا میشوند. بنابر این هر ناحیه به عنوان یک دامنه شکست در یک منطقه در نظر گرفته میشود. منابع ناحیه ای داخل فقط یک ناحیه عمل میکنند. اگر یک ناحیه از دسترس خارج شود، تمام منابعش از دسترس خارج میشوند تا وقتی که سرویس مجددا بازگردانی شود. منابع منطقه ای با تعداد بیشتر از حد نیاز، بین نواحی یک منطقه گسترش یافته اند.   

خدمات چند منطقه ای (Google App EngineGoogle DatastoreGoogle Cloud StorageGoogle BigQuery توسط گوگل مدیریت میشوند که بیش از حد نیاز بوده و در داخل و سراسر یک منطقه توزیع شوند.

تمامی نمونه های سرویس GCP به گونه ای پیکربندی شده اند که رویدادهای تعمیر و نگهداری تاثیری روی برنامه ها نگذاشته و حجم کار از طریق انتقال زنده انجام میپذیرد. انتقال زنده ، موارد ماشین مجازی در حال اجرا را از سر راه تعمیرات در حال انجام برمیدارد. 

خدمات GCP در ۱۸ ناحیه و ۶ منطقه در دسترس است: Oregon, Iowa, South Carolina, Belgium, Taiwan,Tokyo.

در سال ۲۰۱۶ گوگل اعلام کرد که در ۲۲ ناحیه و ۸ منطقه جدید در دسترس قرار دهد : Sydney, Sao Paulo, Frankfurt, Mumbai, Singapore, London, Finland, and Northern Virginia.

درون هر منطقه ،در ۹۵ درصد مواقع تاخیر شبکه ی رفت و برگشت  ترافیک زیر ۵ میلی ثانیه است.

منبع: MEDIUM

ترجمه اختصاصی تیم تبلیغات در گوگل ایران وردز

این مطلب را به اشتراک بگذارید

Share on telegram
Share on whatsapp
Share on email
Share on print
Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Close Menu
×

Cart